زندگینامه کلود مونه

 

کلود مونه

در ۱۴ نوامبر ۱۸۴۰ در پاريس متولد شد. او در ابتدا با ذغال تصاويري مي‌كشيد و آن‌ها را به قيمت ۱۰ تا ۲۰ فرانك مي فروخت. اولين معلم او در زمينه نقاشي «ژاك فرانسوا اوشار» از شاگردان نقاش معروف «ژاك لويي داويد» بود. تا سال ۱۸۵۷ تحول خاصي در مونه ايجاد نشد، در اين سال هنرمند نقاشی  به نام "اوژن بودن" الهام بخش او شد و نقاشي رنگ و روغن را به مونه آموخت.

clod

 اسکار کلود مونه ،کلود اسکارمونه مونه در ۱۴ نوامبر ۱۸۴۰ در پاريس متولد شد. در سال ۱۸۴۵ به همراه خانواده‌اش به «بندر لوهاور» رفت و در سال ۱۸۵۱ به رغم خواسته پدر كه قصد داشت كلود نيز مانند ساير افراد خانواده مغازه‌ايي بزند و در آن به كار مشغول شود، به دبيرستان هنر لوهاور رفت . او در ابتدا با ذغال تصاويري مي‌كشيد وآن‌ها را به قيمت ۱۰ تا ۲۰ فرانك مي فروخت.

تمرین و فراگیری نقاشی به صورت حرفه ای

اولين معلم او در زمينه نقاشي «ژاك فرانسوا اوشار» از شاگردان نقاش معروف «ژاك لويي داويد» بود. تا سال ۱۸۵۷ تحول خاصي در مونه ايجاد نشد، در اين سال هنرمند نقاشی  به نام "اوژن بودن" الهام بخش او شد و نقاشي رنگ و روغن را به مونه آموخت. مونه پس از رفتن به پاريس به «لوور» رفت و در آنجا نقاشاني را مشاهده كرد كه از آثار استادان قديمي كپي برداري مي‌كردند. وی سال ها در پاريس ماند و در اين زمان دوستان زيادي پيدا كرد كه يكي از آنان «ادوارد مانه» بود.چندي بعد به پياده نظام در الجزاير پيوست و دوسال را در آنجا خدمت كرد.مونه پس از بازگشت از الجزاير به شدت نسبت به آموزه‌هاي قديمي نقاشي احساس سرخورگي كرد، درنتيجه به همراه دوستان نقاشي نظير «پير اگوست رنوار ، فردريك بازيل و آلفرد سيسلي» دست به تاسيس سبك جديدي در زمينه هنر نقاشي زد. از مشخصه‌هاي اين سبك نقاشي كه در فضاي باز ترسيم مي‌شود، نشان دادن تاثير امواج نور خورشيد بر طبيعت، استفاده از رنگ‌هاي شكسته و كشيدن سريع قلم مو بر بوم است.اين سبك چندي بعد امپرسيونيسم نام گرفت. بدین ترتیب میتوان گفت که کلود مونه  بنيانگذار سبك امپرسيونيسم در عرصه نقاشي بود.مونه به فلسفه امپرسيونيسم نيز بها داد، در واقع نام امپرسيونيسم برگرفته از نامي است كه او بر يكي از آثار نقاشي خود گذاشته است، یعنی اثر امپرسیون، طلوع خورشید. مونه در سال‌هاي ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ به ترسيم تعدادي از استادانه ترين نقاشي‌هاي خود پرداخت، در اين نقاشي‌ها عنصر نور و شرايط آب و هوايي بيش از ساير عناصر جلوه مي‌كنند. مونه با تكيه بر اين عناصر آثار زيبايي نظير كيليساي جامع روئن ساختمان‌هاي پارلمان ، صبح‌هاي سن و نيلوفر‌هاي آبي را خلق كرد.مونه به ترسيم آثاري از طبيعت محل سكونتش در ژيورني علاقه داشت. او در ژيوني كه بيش از چهار دهه از عمر خود را در آن منطقه گذراند، از نيلوفر‌هاي آبي واقع در بركه روبروي منزل محل سكونتش آثار بديعي را خلق كرد.او همچنين از پلي كه در باغش در ژيورني واقع بود چندين تابلوي نقاشي كشيد و از كناره‌هاي زيباي رود سن نيز آثار زيبايي ترسيم كرد.

_claude_monet-2

مونه سرانجام پس از سپري كردن عمري پر فراز ونشيب در پنجم دسامبر ۱۹۲۶ بر اثر ابلا به سرطان ريه درگذشت و در يك مراسم ساده در قبرستان كليساي ژيورني به خاك سپرده شد.ژرژ كلمانسو از نخست وزيران سابق فرانسه و سياستمدار مشهور دوران جنگ جهاني اول كه از دوستان مونه محسوب مي‌شد، در مراسم تشييع جنازه وي حضور داشت. مونه در زمان جنگ فرانسه و پروس(منطقه‌اي كه در سال ۱۸۷۱ در كنار ساير ايالات آلماني زبان كشور آلمان را تشكيل داد) به انگلستان پناهنده شد. او در آن زمان به مطالعه بر آثار «جان كنستابل و ويليام ترنر» پرداخت. اين دو نقاش برجسته انگليسي كه در زمينه ترسيم مناظر تخصص داشتندتاثير به سزايي بر نوآوريي‌هايي كه مونه در زمينه رنگ نقاشي پديد آورد، گذاشتند. 

حال به سبک کار هنرمند امپرسیون در نقاشی می‌پردازیم؛ نقاش امپرسیون بر خلاف اسلاف گذشته‌اش قلم موی آغشته به رنگ را به شکل ضربی و کوبه‌ای بر بوم نقاشی می‌زند و سوژه را خلق می‌کند و از فضای کارگاهش و درونیات افسانه‌ای خودش فاصله می‌گیرد و به طبیعت و قاب‌های لانگ شات در نقاشی می‌رسد و این آهنگ دور دیدن اثر امپرسیونیستی و فاصله ما از اثر به مثابه فاصلهٔ هنرمند از طبیعت، اثر را برای ما زیباتر و دلنشین تر می‌سازد، چون معمولاً امپرسیونیست‌ها در آثارشان نمای باز و به نوعی دور را ترکیب می‌کنند تا همان گونه که ذکر شد بر ناشفاف بودن واقعیت و همین‌طور نسبی بودن آن در مضمون آثارشان تأکید کنند به طوری که در زمان دیدن این آثار در ذهن ما این امر تداعی می‌شود که انگار یک فضای مه آلود حد فاصل ما و جهانی است که به تصویر (سوژه تابلو) درآمده است.ادبیات امپرسیونیسم نسبتاً زود رابطه خود را با ناتورالیسم، پوزیتیویسم و ماتریالیسم (ماده گرایی) می‌گسلد و تقریباً از همان آغاز قهرمان آن واکنش کمال گرایانه‌ای می‌شود که نقاشی پس از انحلال امپرسیونیسم بیان می‌کند. کلود مونه در هنرش از زمانه خود جلوتر بود (به مانند دیگر هنرمندان هم عصر خودش) و سبکی که به وجود آورد الهام بخش بسیاری از شاعران و نویسندگان قرن بیستم شد. از داستان‌های کوتاه فاکنر گرفته تا اشعارسیلویا پلات، و همین‌طور در آثار نویسندگان و شاعران وطنی که نمونه بارز آن را می‌توان در اشعار سهراب سپهری و برخی از آثار احمد شاملو یافت. یا داستان‌های کوتاه گلشیری نیز این امر کاملاً به چشم می‌آید و جالب اینجاست که خود سپهری نیز نقاش سبک امپرسیون بود و در اشعارش هم این حالت مه گرفتگی و خیالی نیز کاملاً مشهود بود؛ مانند شعر مسافر، که در آن فضای غریب و مه آلود در سرتاسر شعر به چشم می‌خورد.

 

 

 

کد مطلب 5502
تاريخ ميلادي تولد 14 نوامبر1840
تاريخ ميلادي درگذشت 5 دسامبر 1926
كشور / شهر محل درگذشت فرانسه
زبان مادری فرانسه
نام و شهرت هنرمند کلود مونه
رده هنرمند مشاهیر
ملیت عمومی مرتبط غیر ایرانی
دوره تاریخی عمومی دوران معاصر
منابع / ماخذ ارشیو قلممو

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب
لطفا کمی صبر کنید !!